Chcete, aby váš dům voněl po čerstvě upečeném chlebu??

Tak jdeme na to!

Budete potřebovat domácí kvásek. Recept najdete na těchto stránkách pod názvem Žitný kvásek.

1. fáze (ideálně začít večer)

Potřebujeme 200 g žitné mouky.

Mouku a vlažnou vodou (převařenou) zaděláme s veškerým kváskem (co máme ve sklenici) v míse. Pečlivě promícháme. Výsledkem by měla být konzistence těsta podobná husté hořčici. Zakryjeme čistou utěrkou a necháme 8 hodin kynout.

Sklenici od kvásku umyjeme a znovu vypláchneme vařící vodou.

2. fáze (ideálně začít ráno)

Do mísy s vykynutým těstem přidáme dalších 250 g žitné mouky a trochu vlažné vody. Opět vymícháme do podobné konzistence jako poprvé, zakryjeme utěrkou a necháme dalších 6–8 hodin kynout.

POZOR!

Po vykynutí těsta odebereme 2 polévkové lžíce směsi, dáme je do sklenice a uzavřeme víčkem s dírkami. To je „pokračování“ našeho domácího kvásku pro další pečení. A šup s tím do lednice!

3. fáze

Přimícháme dalších 250 g mouky. Tady už záleží na tom, jakou mouku sami chceme použít. Přidáváme také koření: například kmín, sůl, trochu koriandru (pozor na jeho silné aroma) a římský kmín. Je-li třeba, opět použijeme na promíchání trochu vlažné vody, ale výsledkem by mělo být husté chlebové těsto. Hodně hustá kozistence!

Dame do kastrolu s vyloženým pečícím papírem (Pokud se vám papír sune, přidržte si ho kolíčky) a opět přikryjeme a necháme kynout, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem.

Kynutí trvá asi 1,5–3 hodiny.

Nahoře uděláme křížek a dáme péct. Dospod trouby dáme kastrůlek s vodou a solí

Pečení

Troubu předehřejeme na 200 °C. Vložíme do ní hrnec s těstem. Po 10–15 minutách snižte teplotu pečení na 180 °C. Zhruba po hodině bychom z trouby měli vytáhnout upečený chléb. Chléb necháme dojít v kastrolu a vyndáme ho až úplně vychladlý.

Doporučení závěrem

Pokud bychom bochník rozkrojili hned ještě horký, zjistíme, že je uvnitř vlhký. Chléb musí nejprve tzv. dojít.

Chléb je nejlepší až druhý nebo třetí den po upečení.

Kváskový chleba vydrží 3 týdny až měsíc, pokud si jej zabalíte například do lněné utěrky.

Doporučuji i z hlediska trávení chléb si dát až druhý či třetí den. Kvásek jinak ještě není došlý.

Nasdílejte to: