- Home
- Herbář a koření
- MATEŘÍDOUŠKA
Mateřídouška je bylinka, na kterou jsme už úplně zapomněli a slyšíme o ní jen když se mluví o časopise pro děti. Jak je to možné? Mateřídouška úzkolistá= mateřídouška je totiž stejného rodu jako tymián=mateřídouška obecná. A tak si lidé řekli, že je mateřídouška vlastně zbytečná a nahradil ji tymián, který není tak choulostivý na pěstování. Což je ale škoda. Protože je stejně lahodná a aromatická a má i stejně léčivé účinky.
Plus její květy vám nádherně dozdobí nejen pokrm, ale i zahrádku!
Pojďme se podívat na její kouzelnou moc.
Je super na
- bolest hlavy
- nespavost
- psychickou nepohodu
- trávicí obtíže
- kašel (uvolňuje hleny a dobrá na průdušky)
- špatně se hojící rány
- ideální při rekonvalescenci po nemocích
- čaj pročišťuje vnitřní orgány
Využití
Mateřídoušku – list i květ používám do všech jídel, kde jsou luštěniny. Protože je skvělá na nadýmání a dokáže vytvořit vyvážené prostředí pro trávení luštěnin.
Tím to ale nekončí. Je skvělá na kořenění masa, polévek, těstovin a rizot. V podstatě kamkoliv, kam byste chtěli dát tymián, můžete s klidem dát i mateřídoušku
Čaj: Jednu lžíci mateřídouškové natě zalijeme 250 ml horké (ne vroucí) vody a louhujeme 15 min.
Mast: Při kašli, zánětech průdušek, zápalu plic, zánětu dutin nebo také u namožených svalů a bolestivých kloubů se dá dobře využít skvělá mateřídoušková mast. Tu si můžeme i vyrobit sami. Buď použijeme možnost macerování bylinky v oleji či vaření mateřídoušky ve vodní lázni s vepřovým sádlem, vazelínou nebo bambuckým máslem.
Jak na čaj: jednu vrchovatou čajovou lžičku spaříme 1/4 l vody a krátce vylouhujeme.
Nasdílejte to: