- Home
- Herbář a koření
- ZDRAVÁ JÁTRA, LEDVINY A TRÁVENÍ
Zažívací potíže už zažil určitě každý. Jde v podstatě o to, že žaludek, žlučník, či naše střeva nejsou úplně spokojeni s tím, jak se stravujeme, a dávají nám to hezky najevo. Jak si v tu chvíli pomoci bylinkami?
Bylinky na trávení
- pelyněk
- yzop
- estragon
- máta
- meduňka
- majoránka
- fenykl
- bazalka
- koriandr
- kmín
- pampeliška
- heřmánek
Bylinky na ledviny a močové cesty
- kokoška pastuší tobolka
- popenec
- listy břízy
- brusnice brusinka


Popis
Většina žaludečních bylin je velmi hořké chuti, protože žaludek a žlučník milují hořké! Obecně byliny právě nahořklé chuti čistí a podporují dobré trávení.
Sem patří především pelyněk pravý nebo Yzop, který svými hořčiny podporuje tvorbu žaludečních šťáv a zároveň detoxikačně působí na žlučník a játra. Byliny jsou ale samostatně prakticky nepoživatelné a čaje s pelyňkem pijeme jako trest na nestřídmost v jídle. Často se používají do směsí, kde je použito menší procento.
Estragon (pelyněk kozalec) podporuje trávení a je skvělá jako bylina k masitým pokrmům. Proto určitě doporučuji si ho dát na zahrádku.
Jasnou volbou je skupinka máta, meduňka, majoránka, fenykl, bazalka, koriandr nebo kmín. Tyto bylinky působí proti nadýmání a křečím v břiše.
Meduňka nebo fenykl jsou vhodné na neurčité bolesti bříška i pro malé děti. A vzhledem k jejich chuti čaj je i pro děti chutný.
Na co určitě nezapomenout, je pampeliška!
Pár lístků pampelišky jen tak čerstvých v salátu udělá velkou službu zdraví. Ale můžete i listy spařit a udělat si skvělý ozdravný a detoxikační čaj. Protože čaj z kořene i z listů pampelišky podporuje trávení, uleví při nadýmání a pomůže při zácpě.
Heřmánek zbaví plynatosti, uvolní svalstvo, zmírní nevolnost a stimuluje vylučování žaludečních šťáv. Nepijte ho ve velkém množství, stejně tak obyčejná máta může ve větším množství škodit! Mají totiž antibakteriální účinky a dlouhodobě to není dobré.
A co na ledviny a močové cesty?
Kokoška pastuší tobolka dokáže zastavit krvácení a mírně snižuje krevní tlak. Sbírá se kvetoucí nať po celou dobu vegetace. Může se užívat vnitřně při krvácení z nosu, děložním či silném menstruačním krvácení, při onemocněních močových orgánů a používá se do směsí na nemoci ledvin.
Popenec se významně uplatňuje rovněž u chorob mečového ústrojí. Uvolňuje a při delším užívání i pomalu rozpouští močové kameny, písek v ledvinách a žlučové kameny. Odstraňuje bolesti při zánětu močového měchýře a močových cest a uvolňuje s tím související zástavu močení. Nemá negativní účinky na lidské zdraví, lze jej také použít pro noční nehody u malých dětí.
Určitě bychom neměli zapomenout na staré dobré brusinky, které nám pomohou od nachlazení močového měchýře a problémy spojené s tím.
Už jste někdy zkoušeli čaj z březového listí? Je sice trochu hořký, ale jde o čaj, který vám pomůže s pročištěním močových cest bez zatížení ledvin, Což je velká výhoda!
Nasdílejte to: